Trądzik jest częstą chorobą skóry. Jest on spowodowany stanem zapalnym mieszków włosowych i gruczołów produkujących olej (łojowych) w skórze.
Mieszki włosowe to małe struktury, z których wyrastają włosy w skórze głowy. Gruczoły łojowe produkują sebum. Na obszarach, na których rozwija się trądzik, gruczoły łojowe otaczają mieszki włosowe. Połączenie gruczołów łojowych i mieszków włosowych to „jednostka pilosebaceous”, gdzie rozwijają się pryszcze i cysty trądzikowe. Sebum nawilża włosy i skórę. Każdy włosek wypycha się przez powierzchnię skóry wraz z sebum.
Trądzik często zaczyna się w okresie dojrzewania. Pojawia się, gdy gruczoły łojowe w skórze są nadmiernie pobudzone do produkcji sebum, a komórki skóry nie są usuwane w normalny sposób. Te lepkie komórki blokują mieszki włosowe skóry, zatrzymując sebum.
Zablokowany, wypełniony olejem mieszek włosowy powoduje następnie namnażanie się bakterii, które normalnie znajdują się w mieszkach włosowych. Prowadzi to do stanu zapalnego, zaczerwienienia i krostek.
U nastolatków, trądzik prawdopodobnie są związane z naturalnym wzrostem hormonów androgenów w latach nastoletnich. Te androgeny stymulują gruczoły łojowe do produkcji nadmiaru sebum. Czynniki dziedziczne również przyczyniają się do tego problemu.
Inne czynniki, które mogą prowadzić do trądziku to:
- tłuste kosmetyki
- wilgoć
- silne pocenie się
- problemy z jajnikami lub nadnerczami
- leki takie jak:
- lit
- sterydy, zarówno te na receptę, jak i potencjalnie szkodliwe sterydy „kulturystyczne”.
Trądzik nie jest związany z dietą lub złą higieną. W rzeczywistości, zbyt dużo mycia może spowodować zaostrzenie się trądziku.